Kloubní chrupavka a chondroprotektivní přípravky
Kloubní chrupavka se skládá z buněk chrupavky – chondrocytů a z mezibuněčné hmoty. Mezibuněčná hmota se rozděluje na složku vláknitou a amorfní. Vláknitá složka je tvořena kolagenními vlákny typu II a amorfní složka tzv. proteoglykany. Pro podporu zrání kolagenních vláken je velmi důležitá síra, která vytváří tzv. disulfidové můstky, pomocí kterých dochází k vyšší stabilitě kolagenu. Čím více disulfidových můstků, tím více je kolagen stabilnější a následkem toho také pevnější. To je pro správnou funkci kloubních chrupavek, kloubního pouzdra, vazů a šlach velmi důležité.
Pod pojmem proteoglykany se skrývá komplex bílkoviny a glykosaminoglykanu (aminocukru). Výchozím substrátem pro syntézu glykosaminoglykanů je glukosamin–4–sulfát. Tato látka navíc snižuje produkci volných kyslíkových radikálů, což úzce souvisí s jejími protizánětlivými účinky. To je jedním z důvodů, proč glukosamin-4-sulfát sehrává nepostradatelnou úlohu v léčbě kloubních onemocnění. Mezi glykosaminoglykany, vyskytujícími se v kloubu, nejčastěji řadíme chondroitin–4–sulfát, chondroitin–6–sulfát, keratansulfát II a kyselinu hyaluronovou, která je součástí synoviální tekutiny. Glykosaminoglykany v chrupavčité tkáni váží vodu a chrání chrupavku před destrukcí. Pro farmaceutické účely se glukosamin–4–sulfát získává ze schránek krabů a chondroitin–4–sulfát s chondroitin–6–sulfátem z vepřové kůže nebo z chrupavky hovězího dobytka (nosní přepážka, trachea). Dalším možným zdrojem chondroitinu je žraločí chrupavka, výtažek ze sumýšů či z některých druhů mlžů.
Mezi nejdůležitější chondroprotektivní látky patří glukosamin sulfát a chondroitin sulfát. Obě tyto látky se řadí mezi SYSADOA(Symptomatic Slow Acting Drug of Osteoartroza) – symptomaticky modifikující léky s dlouhodobým účinkem. Dlouhodobé podávání těchto látek zpomaluje, ne-li zastavuje postup artrotických změn v kloubu.
Chondroitin sulfát se řadí mezi proteoglykany – polysacharidy charakterizované obsahem aminocukrů (hexosaminů) a uronových kyselin (glukuronové a iduronové). Má charakteristickou významnou schopnost vázat ve tkáni vodu, čímž zabezpečuje mechanické a elastické vlastnosti chrupavky. Rovněž má jistý podíl na regulaci metabolismu chondrocytů a byl potvrzen jeho protizánětlivý efekt. Částečně desulfatované a depolymerizované frakce chondroitin sulfátu snižují chemotaxi, fagocytózu i exkreci lysozomálních enzymů leukocytů a zároveň chrání membrány před oxidačním působením z okolí.
Glukosamin sulfát je nízkomolekulární látka skládající se ze dvou molekul glukózy, dvou aminoskupin a jedné sulfátové skupiny. Je výchozím substrátem pro syntézu glykosaminoglykanů. Rychlost jeho produkce je také limitujícím krokem tohoto procesu. Jeho další funkcí je inhibice kolagenázy a fosfolipázy A2, enzymů klíčových pro destrukci artrotické chrupavky a dále zvyšuje stupeň sulfatace chrupavky. Inhibicí tvorby volných radikálů působí protizánětlivě. Glukosamin sulfát má protektivní účinek na chondrocyty poškozené IL-1, TNF a léčbou nesteroidními antiflogistiky či dexametazonem. Vysoké koncentrace glukokortikoidů snižují schopnost fibroblastů syntetizovat proteiny pojivové tkáně, zejména kolagenu.
Látka MSM – methylsulfonylmethan je přírodní sloučenina, která se získává z lýka severoamerických borovic. MSM je hlavním derivátem látky DMSO, která je v humánní a veterinární medicíně běžně používaná. Látka MSM je na rozdíl od DMSO bez nepříjemného sirného zápachu a chuti po síře. MSM má výrazný protizánětlivý účinek – inhibuje produkci prozánětlivých cytokinů. Statisticky významné je snížení prostaglandinu E2 a interleukinu 1. MSM dále působí analgeticky, antiedematózně, vazodilatačně, antioxidačně a detoxikačně, dále potlačuje svalové křeče a zpevňuje kolagen disulfidovými můstky. Zpevnění kolagenních vláken má význam zejména pro zpevnění kolagenních vláken v chrupavce a jednak pro zpevnění kolagenních vláken ve vazech, čímž se zvýší stabilita kloubů a zlepší jejich postavení.
Na degradaci glykosaminoglykanů se podílí celá řada enzymů. Mezi exoglykosidásy patří β–glukuronidasa, která z GAG odštěpuje zbytek kyseliny glukuronové, dalšími pak jsou xylosidasa, iduronidasa, galaktosidasa. Na GAG dále působí velké množství sulfatas a proteas. Nejvýznamnější endoglykosidásou je hyaluronidasa. Degraduje hyaluronát na několik oligosacharidů a tím dochází k rychlému poklesu viskozity extracelulárního prostoru.
K poškozování kloubní chrupavky a kloubních tkání dochází jednak mechanicky a jednak pomocí mediátorů zánětu – prostaglandin E2, bradykinin, histamin, interleukin 1, TNF a volné radikály.
Chondroprotektivní látky jsou obsažené v přípravku Alavis Kloubní výživa, chondroprotektivní látky v kombinaci s látkou MSM jsou obsažené v přípravcích Alavis 5 a Alavis MSM+Glukosamin sulfát. Látka MSM je obsažená v přípravku Alavis Single Maxík.
Další neméně důležité látky používané při kloubních onemocněních jsou nasycené (kyselina myristová a palmitová) a nenasycené (kyselina gama-linolenová a myristoolejová) mastné kyseliny. Olej z brutnáku lékařského je bohatý na polynenasycenou mastnou kyselinu gama-linolenovou, která vykazuje pozitivní vliv na průběh zánětlivého postižení kloubů, snižuje produkci prozánětlivých cytokinů (látky bílkovinné povahy, produkované buňkami při zánětu, mohou se podílet na vzniku horečky) a reaktivních kyslíkových radikálů (oxidanty poškozující chrupavku). Navíc slouží jako zdroj prostaglandinu E1, který zmírňuje riziko tvorby krevních sraženin a stimuluje činnost imunitního systému. Kyselina myristová spolu s dalšími mastnými kyselinami inhibuje denaturaci proteinových složek při rozvoji degenerativních chorob pohybového ústrojí a tím inhibuje i rozvoj zánětlivých procesů v této oblasti. Vzájemná kombinace s kyselinou olejovou brání vlastní oxidaci volnými radikály, které ve vysoké koncentraci prokazatelně doprovázejí rozvoj zánětu. Kyselina myristová spolu s cetylalkoholem inhibuje 5-lipooxigenázu, čímž obě tyto látky přispívají k ochraně nejen kloubní, ale i svalové tkáně. Nasycené a nenasycené mastné kyseliny jsou bezpečné látky, u kterých nikdy nebyly zaznamenány žádné nežádoucí účinky. Nasycené a nenasycené mastné kyseliny jsou obsažené v přípravku Alavis Celadrin 500 mg, olej z brutnáku lékařského je obsažen v přípravku ALAVIS MSM+Glukosamin sulfát.
Připravila: MVDr. Tereza Šnepová