Stres domácích mazlíčků – výdobytek moderní doby?
Důsledek domestikace. člověk si ochočil psa a kočku, domestikoval původní šelmu a zcela změnil její přirozené návyky. Svoje však ne. Nadále denně odcházíme do práce, často i na více než 12 hodin, odjíždíme na dovolené a necháme tak námi ochočené zvíře doma. Následek? Stres.
Čtyřnohý společník si velmi rychle udělá ze svého pána vůdce smečky, někdy i smysl života. S ním je v bezpečí, má zajištěn přísun potravy a těší se z naší přízně. Svými odchody a příchody uvádíme zvíře do nejistoty. Proč je najednou sám v bytě? Vrátí se páníček? Dostanu včas nažrat?
Lidský denní režim má velký vliv na zvířecí psychiku. Svými rituály nevyhnutelně narušujeme vyrovnanost zejména těch zvířat, která se na nás upnula. Některá zvířata odmítají být sama doma a nechápou, proč je nemůžeme při odchodu vzít s sebou. Svůj protest dávají najevo mnoha různými způsoby jako je např. vytí a štěkání, močení a kálení či kousání různých věcí po bytě. Některá zvířata se naopak uzavírají do sebe, jsou apatická, nežerou a odmítají jakoukoliv komunikaci. Kočky svůj protest dávají najevo i agresivitou. Nečekaně vyskočí a zakousnou se do nás nebo zaryjí drápky. Některá labilnější zvířata se uchylují k sebepoškozování jako je např. okusování tlapek. Leckdy je nevyhnutelný zásah veterináře.
Další nepříznivý faktor je cestování. I pro nás samotné znamená dlouhá cesta diskomfort. Zvíře nerozumí ani změně prostředí, ani samotnému procesu přesunu. Po dobu cesty se defacto stává zajatcem, a to ať už použijeme transportní boxy nebo třeba i jen kufr od auta. Zvíře, jehož základním pudem pro přežití je útěk, se po dobu transportu stává „vězněm“ v omezeném prostoru odkud nezná úniku.
Dlouhodobý stres se projevuje na celkovém stavu kardiovaskulárního systému zvířete. Zvyšuje se krevní tlak, který poškozuje endoteliální výstelku cév a postupně dochází k nevratným změnám na srdci a aortě. U člověka se vysoký tlak včas začne léčit. U zvířat je nasnadě minimalizovat stresovou zátěž.
Pro všechny tyto případy jsou zde přípravky ALAVIS™ RELAX a ALAVIS™ CALMING, vyrobené z mléčného kolostra, které má pozitivní vliv na zklidnění zvířete a vyvolává pocit jistoty a bezpečí. Jedná se o čistě přírodní produkty bez vedlejších účinků letargie, apatie či ospalosti. Přípravek ALAVIS™ CALMING je určený pro krátkodobé podávání s rychlejším nástupem účinku a přípravek ALAVIS™ RELAX je pro dlouhodobé podávání s pomalejším nástupem účinku.
Pro řešení dlouhodobého problému, jako je pomočování, sebepoškozování či jiné projevy stresu z osamění použijeme přípravek ALAVIS™ RELAX. Jestliže se rozhodujeme na poslední chvíli nebo se jedná o krátkodobý problém, náhlá cesta či návštěva veterináře, použijeme přípravek ALAVIS™ CALMING, který stačí podat 1/2 – 1 hodinu před očekávaným stresem, což oceníte nejen na Silvestra.
Přípravek ALAVIS™ RELAX obsahuje speciální mléčný hydrolyzovaný protein, jehož výzkum vychází z pozorování klidného a uvolněného stavu mláďat všech savců po požití mateřského mléka. Tento mléčný protein reguluje sekreci stresových hormonů, čímž působí na zklidnění psů a koček v zátěžových situacích, zlepšuje odolnost proti stresu a snižuje jeho projevy.